Business Intelligence 1: Co umí BI?

/
Přepis podcastu
Objem dat neustále roste a tím, jak se trh retailu rychle vyvíjí, rostou taky nároky na jejich zpracování. Manažeři musí denně provádět mnoho rozhodnutí, takže se zvyšuje i poptávka po aplikacích, které by dokázaly jejich práci podpořit. Přesně do tohoto segmentu spadá BI neboli Business Intelligence, jeden z nástrojů manažerského informačního systému. Co umožňuje a jak firmám prospívá, na to se zaměříme v první části této nové série podcastů.
Jednoduše řečeno, BI je nástroj, který zpracovává a vyhodnocuje data z různých zdrojů, ať už jde o ERP, řízené sklady, e-shopy nebo jakékoliv další centrální systémy v podnikovém prostředí. Všechna data se převádí na jedno místo, kde mnohdy těžko uchopitelná čísla a údaje BI přetváří tak, aby z nich koncový uživatel snadno získal požadovaný výstup – přehled o vybrané oblasti ve firmě. Dnes jsou populární a žádané analýzy na téma Research Online, Purchase Offline – jinými slovy, zákazník si zboží prohlédne na webu a přijde si ho fyzicky koupit. V takové situaci nás zajímá, co si koupil k tomu a jaké produkty si ještě prohlížel. Jeden výstup tedy získáme z e-commerce, co si prohlížel na webu, a druhou polovinu z pokladního systému, co si skutečně koupil. V BI se tato data propojí a my dostaneme informace, které bychom jinak z jednoho izolovaného zdroje neměli. Právě v hledání závislosti mezi údaji je toto řešení silné.
Výhodou BI je, že jde o nástroj nezávislý na informačním systému, na kterém se provozuje. I díky tomu je tedy snadné integrovat do něj data z různých zdrojů. Princip jeho fungování je každopádně opakem hospodárného přístupu jiných aplikací. Na rozdíl od nich totiž pracuje tak, že ukládá co nejvíce dat, která se snaží spojovat dohromady, aby potom, až se uživatel zeptá na nějakou věc, systém měl vše předchystané. Další důležitou složkou BI je user experience – to, jak se uživatel v prostředí cítí, jak na něj působí, jak jednoduché je pro něj s výstupy pracovat, jak snadno dokáže v nástroji vyhledávat a spojovat data. Místo změti čísel ve složitém formuláři předkládá údaje v jednodušší formě. Umožní nám snadno zjistit, jak se vyvíjí prodeje za poslední týden, jak se vyvíjí dnes. Výhodné je navíc to, že s ním lze pracovat odkudkoliv přes mobilní telefon, takže data lehce dohledáte i mimo firmu, třeba během obchodního jednání.
Co je důležité zmínit, Business Intelligence nenabízí operativní reporting. Přestože sbírá velké množství dat, absolutně detailní informace o každé jednotlivé položce vám nedá. Toto je úkolem centrálního systému. BI zajímají součty, průměry, tedy souhrnné, agregované informace. Nástroj se soustředí na to, jaký je aktuální trend, zda nám rostou celkové prodeje nebo ne. Působí jako analytický prvek, který se snaží dívat dopředu na to, co bude.
Díky tomuto přístupu dokáže člověka oprostit od toho, aby se soustředil na zbytečné detaily a pomáhá zaměřit se na důležité věci. Cílem je, aby uživateli neunikalo celkové směřování společnosti nebo úseku, který by měl řídit. Velmi často se pak Business Intelligence používá také pro controlling, pro hledání a detekci toho, co je v nepořádku, co se nám nelíbí. Umožní nám podívat se, kde daná anomálie vznikla. Jde o problém konkrétního dodavatele nebo konkrétní prodejny? Došlo ke zneužití věrnostních karet? I to zvládne BI zachytit.
Standardní verze nástroje obsahuje pět až šest hlavních modulů, které jsou zaměřeny na zásoby, prodeje, nákupy, promoce a věrnostní systémy. Další moduly se zaměřují např. na vyhodnocení skladu, skladovacích pozic, efektivitu pracovních procesů, ale taky předpověď budoucího vývoje prodejů.
Největší využití najde Business Intelligence u top managementu, který hledá vysoce agregovaná data pro ilustraci, srovnání letošních tržeb a jiné důležité údaje. Druhou velkou skupinou uživatelů je střední management, který plní více specifické úkoly, jako je hlídání nebo srovnávání odběratelů a jejich výkonnost. Poslední logickou kategorií uživatelů, kteří s BI často pracují, jsou pak kontroloři nebo firemní analytici.
Oproti sledování dat v nástrojích jako je Excel, vyniká BI v tom, že do něj nelze tak snadno zasahovat a stává se tzv. jednotným místem pravdy. V obrovských objemech dat, se kterými tyto systémy pracují, totiž nelze vše snadno uhlídat. Běžně se pak stane, že každý uživatel pracuje s jinou verzí dokumentu, což pochopitelně vede ke zmatku. Díky sdíleným datům tyto nedostatky Business Intelligence eliminuje a poskytuje vždy ten samý report, ty samé údaje, které může vidět kdokoliv, komu k nim dáme přístup. Po technické stránce navíc BI zvládá pracovat se skutečně enormními objemy dat v řádech miliard záznamů, aniž by to omezovalo rychlost zpracování. Takové objemy už běžné nástroje zpravidla nepojmou.
Právě na konkrétní využití a jak se daří BI z dostupných dat vytěžit maximum, se podíváme v příštím díle.
Další podcasty
Business Intelligence 5: Postřehy z praxe
05. října 2020Poslední podcast v této sérii věnujeme postřehům z naší mnohaleté práce s nástroji Business Intelligence. Můžete je brát i jako doporučení, která vám přijdou vhod v případě, kdy budete uvažovat o zapojení BI do svého provozu.
Business Intelligence 4: Analýza promocí
22. září 2020Promoční prodej může přesáhnout ten běžný i pětinásobně či více a takové extrémní navýšení může obchodníka překvapit. Předvídat podobné situace bez nástroje typu BI proto rozhodně není jednoduché.
Business Intelligence 3: BI ve spojení s věrnostními systémy
14. září 2020Jak nám analytické služby typu Business Intelligence pomáhají ve spojení s věrnostními systémy? To je tématem třetího dílu této podcastové série.
Business Intelligence 2: BI odhaluje podvody i konkurenční výhody
09. září 2020Díky Business Intelligence pomáháme najít v datech skryté informace a odhalujeme údaje, které sice máte k dispozici, ale často nevíte, jak je správně propojit. To je úkol BI. V dnešní druhé epizodě se zaměříme na konkrétní příklady, jak toto analytické řešení pracuje.